Szkolenie weterynaryjne dla myśliwych

Zarząd Okręgowy PZŁ w Poznaniu informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych do każdej tuszy zwierząt łownych przekazanej do punktu skupu jest załączane oświadczenie o przeprowadzeniu oględzin tusz i narządów wewnętrznych odstrzelonej zwierzyny. Do wystawiania oświadczeń są uprawnione osoby, które odbyły szkolenie opisane w ww. Rozporządzeniu.

Zarząd Okręgowy PZŁ w Poznaniu organizuje szkolenie „weterynaryjne” on-line (w trybie zdalnym) w dniach 12 i 13 października 2024 r. (sobota, niedziela) od godziny 8:00 do 16:00, po którym uczestnicy otrzymają zaświadczenie ważne na okres kolejnych 10 lat.

Szkolenie przeprowadzi lek. wet. z Wielkopolskiego Centrum Weterynaryjnego Szkolenia dla Myśliwych „ŁOWET” w wykorzystaniem prezentacji popartej wykresami, tabelami, zdjęciami, filmami wraz z ich omówieniem.

Będzie możliwość zadawania pytań na czacie i pobrania materiałów szkoleniowych.

Warunkiem udziału w szkoleniu jest przesłanie zgłoszenia w terminie do dnia 30 września 2024 r. (poniedziałek) do Sekretarza Koła z następującymi danymi: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres e-mail, na który zostanie przesłany link do szkolenia oraz adres korespondencyjny do wysłania zaświadczeń. Dopuszcza się możliwość uczestnictwa w szkoleniu kilku osób pod jednym adresem e-mailowym.

Po zakończeniu szkolenia zostaną przesłane zaświadczenia ważne 10 lat od daty jego wystawienia, na adres mailowy (skan) i na adres korespondencyjny (oryginał) podany w zgłoszeniu.

Koszt szkolenia ponosi Koło.

Zakres tematyki szkolenia jest bardzo szeroki i polega między innymi na omówieniu następujących tematów:

  1. Podstawy anatomii i fizjologii zwierząt.
  2. Behawioryzm zwierzyny i jego zmiany pod wpływem chorób.
  3. Objawy i występowanie chorób zakaźnych i inwazyjnych zwierząt na terenie Polski.
  4. Higieniczne postępowanie z tuszami zwierząt łownych po odstrzale, podczas ich transportu, składowania i przetwarzania.
  5. Skażenie środowiska i zanieczyszczenie metalami ciężkimi jako czynnik mający wpływ na jakość mięsa zwierząt łownych.
  6. Polskie i Unijne prawodawstwo w zakresie higieny środków spożywczych zwierzęcego pochodzenia.
  7. Zoonozy czyli choroby odzwierzęce ze szczególnym omówieniem chorób przenoszonych na myśliwego podczas patroszenia i obróbki tusz zwierzyny.
  8. Praktyczne rozpoznawanie najważniejszych zmian anatomopatologicznych, które możemy zauważyć podczas patroszenia ( zdjęcia, filmy ).
  9. ASF – objawy choroby u dzików, sposoby zwalczania, rozprzestrzenianie w Europie i w Polsce, bioasekuracja podczas polowania, obowiązki myśliwych po znalezieniu padłych tusz dzików (film).